Celtic Feis
Clambake Tickets
Ferris Wheel
Dinner Theater
Events
Music
Menus
Find Us
Hours of Operation
Craft Fairs
Wine List
Order Wine Online
Gift Cards
Retail Locations
Wine & Vine Trails

Contact Us
Links

Job Opportunities
Group Sales
Wholesale
Coworker Access
Home
	OLD FIREHOUSE WINERY
5499 LAKE ROAD
Geneva-on-the-Lake, OH 44041
(440) 466-9300

2017 ENTERTAINMENT SCHEDULE

LIVE MUSIC SCHEDULE
Weekends May & September.  
MUSIC 7 NIGHTS FROM MEMORIAL DAY TO LABOR DAY.  
Music on Saturday afternoons: "Smooth Rhythms Saturdays" Noon to 8pm
Saturday night - live bands 8pm to midnight 
Sunday - Live music from noon to midnight

LIVE MUSIC SCHEDULE

Schedule subject to change

MARCH
Saturday March 4  Steve Madewell 6-10pm
Saturday March 11 Good Company   6-10pm
Saturday March 18 Armand Cadieux 6-10pm 
Saturday March 25 Lyle Heath   6-10pm

APRIL
Saturday April 1  Steve Madewell 7-11pm
Saturday April 8  Lyle Heath     7-11pm
Saturday April 15 Jim Golen 7-11pm
Saturday April 22 Armand Cadieux 7-11pm
Saturday April 29 Good Company 7-11pm

MAY
Friday   May 5   Jim Golen  8-midnight
Saturday May 6   Tom Todd       3-7pm
Saturday May 6   Miles Beyond  8-midnight
Sunday   May 7   Steve Madewell Noon-4pm
Sunday   May 7   Lyle Heath     5-9pm
Friday   May 12  Burnt Valves  8-midnight
Saturday May 13  Armand Cadieux 3-7pm
Saturday May 13  Back When  8-midnight
Sunday   May 14  Larry, Daryl, Daryl & Sheryl  Noon-4pm
Sunday   May 14  High Horse  5-9pm
Friday   May 19  Tom Todd       8-midnight
Saturday May 20  Legacy Band 3-7pm
Saturday May 20  Trevor Thompson   8-midnight
Sunday   May 21  Steve Madewell Noon-4pm 
Sunday   May 21  West Side Steve  5-9pm
Friday   May 26  Jim Golen  8-midnight
Saturday May 27  Armand Cadieux Noon-4pm
Saturday May 27  Brickhouse Blues Band 4-8pm
Saturday May 27  Burnt Valves  8-midnight
Sunday   May 28  Phil Yan    Noon-4pm
Sunday   May 28  Face Value Band 4-8pm
Sunday   May 28  Lost Sheep Band  8-midnight
Monday   May 29  Lyle Heath     Noon-4pm
Monday   May 29  4 Kings        4-8pm
Monday   May 29  Tom Todd       8-midnight
Tuesday  May 30  Larry Smith Express 7-11pm
Wednesday May 31 Bill & Anna  7-11pm

JUNE
Mondays    Tom Todd    7-11pm
Tuesdays   Larry Smith Express 7-11pm
Wednesdays Uncharted Course 7-11pm 
Thursdays  Jim Golen   7-11pm 

Friday   June 2   Larry, Daryl, Daryl & Sheryl  8-midnight
Saturday June 3   Lyle Heath  Noon-4pm
Saturday June 3   Lost Sheep Band  4-8pm
Saturday June 3   Jayson & the Mean Eyed Cats  8-midnight
Sunday   June 4   Steve Madewell Noon-4pm
Sunday   June 4   Just Like That  4-8pm
Sunday   June 4   Back When  8-midnight
Friday   June 9   Trevor Thompson  8-midnight
Saturday June 10  Armand Cadieux Noon-4pm
Saturday June 10  Legacy Band    4-8pm
Saturday June 10  Burnt Valves  8-midnight
Sunday   June 11  Lyle Heath    Noon-4pm
Sunday   June 11  4 Kings      4-8pm
Sunday   June 11  High Horse  8-midnight
Friday   June 16  Brickhouse Blues Band  8-midnight
Saturday June 17  Larry Smith Jazz Express  Noon-4pm (Wine, Jazz & Art Fest)
Saturday June 17  Teddy Pentalas  4-8pm (Wine Jazz & Art Fest)
Saturday June 17  Nick Puin Jazz Band  8-midnight(Wine Jazz & Art Fest)
Sunday   June 18  Steve Madewell  Noon-4pm
Sunday   June 18  Face Value Duo  4-8pm
Sunday   June 18  Glass House Band  8-midnight
Friday   June 23  4 Kings     8-midnight
Saturday June 24  Tom Todd    Noon-4pm
Saturday June 24  Legacy Band 4-8pm
Saturday June 24  Burnt Valves  8-midnight
Sunday   June 25  Good Company  Noon-4pm
Sunday   June 25  Just Like That  4-8pm
Sunday   June 25  The Rhythm Connection  8-midnight 
Friday   June 30  Brickhouse Blues Band  8-midnight 

JULY
Mondays    Tom Todd    7-11pm
Tuesdays   Larry Smith Express 7-11pm
Wednesdays Uncharted Course 7-11pm (except 19)
Thursdays  Jim Golen   7-11pm 

Saturday July 1   Jim Golen  Noon-4pm
Saturday July 1   Legacy Band  4-8pm
Saturday July 1   Miles Beyond  8-midnight
Sunday   July 2   Steve Madewell Noon-4pm
Sunday   July 2   Face Value Band  4-8pm
Sunday   July 2   Bad Habits  8-midnight
Monday   July 3   Phil Yan  3-7pm
Monday   July 3   Tom Todd   7-11pm
Tuesday  July 4   Larry Smith Express  Noon-4pm
Tuesday  July 4   Face Value Duo 4-8pm
Tuesday  July 4   Back When  8-midnight  
Friday   July 7   Route 86 8-midnight
Saturday July 8   Armand Cadieux  Noon-4pm
Saturday July 8   Steve Madewell  4-8pm
Saturday July 8   Burnt Valves  8-midnight
Sunday   July 9   Good Company  Noon-4pm
Sunday   July 9   Brickhouse Blues Band 4-8pm
Sunday   July 9   Larry, Daryl, Daryl & Sheryl  8-midnight
Friday   July 14  5 O'Clock Somewhere 8-midnight
Saturday July 15  Lyle Heath  Noon-4pm (Car Show)
Saturday July 15  Legacy   4-8pm (Car Show)
Saturday July 15  Jayson & the Mean Eyed Cats 8-midnight
Sunday   July 16  Steve Madewell Noon-4pm
Sunday   July 16  Just Like That 4-8pm
Sunday   July 16  The Rhythm Connection  8-midnight
Wednesday July 19 Lyle Heath  7-11pm 
Friday   July 21  High Horse  8-midnight
Saturday July 22  Tom Todd     Noon-4pm
Saturday July 22  Armand Cadieux 4-8pm
Saturday July 22  Geo C & Tha Storm  8-midnight
Sunday   July 23  Lyle Heath   Noon-4pm
Sunday   July 23  Lost Sheep Band 4-8pm
Sunday   July 23  Swamp Rattlers  8-midnight
Friday   July 28  Brickhouse Blues Band 8-midnight
Saturday July 29  Outlaws I&I  Noon-4pm
Saturday July 29  Umojah Nation  4-8pm
Saturday July 29  Burnt Valves 8-mdnight
Sunday   July 30  Good Company Noon-4pm
Sunday   July 30  Just Like That 4-8pm
Sunday   July 30  Eastwind  8-midnight

AUGUST
Mondays    Tom Todd    7-11pm
Tuesdays   Larry Smith Express 7-11pm
Wednesdays Uncharted Course 7-11pm (except 9) 
Thursdays  Jim Golen  7-11pm 

Friday   August 4   Burnt Valves  8-midnight
Saturday August 5   Tom Todd  Noon-4pm
Saturday August 5   Good Company 4-8pm
Saturday August 5   West Side Steve 8-midnight
Sunday   August 6   Steve Madewell Noon-4pm
Sunday   August 6   Blues Project 2017  4-8pm
Sunday   August 6   Face Value Duo  8-midnight
Friday   August 11  Route 86  8-midnight
Saturday August 12  Armand Cadieux Noon-4pm
Saturday August 12  Brickhouse Blues Band 4-8pm
Saturday August 12  Burnt Valves  8-midnight
Sunday   August 13  Just Like That Noon-4pm
Sunday   August 13  Legacy Band 4-8pm
Sunday   August 13  4 Kings    8-midnight
Friday   August 18  Good Company  8-midnight
Saturday August 19  Blues Meets Girl with Steev Inglish  Noon-4pm (Beers, Burgers & Blues Fest)
Saturday August 19  Poppa D & the Aggravators 4-8pm (Beers, Burgers & Blues Fest)
Saturday August 19  Geo C & Tha Storm  8-midnight(Beers, Burgers & Blues Fest)
Sunday   August 20  Lyle Heath  Noon-4pm
Sunday   August 20  Lost Sheep Band 4-8pm
Sunday   August 20  High Horse  8-midnight
Friday   August 25  Brickhouse Blues Band 8-midnight
Saturday August 26  Ballinloch noon-3:30pm(CELTIC FEST)
Saturday August 26  No Strangers Here 4-7:30pm(CELTIC FEST)
Saturday August 26  Plaid Sabbath 8-midnight(CELTIC FEST)
Sunday   August 27  Just Like That Noon-4pm
Sunday   August 27  Legacy Band  4-8pm
Sunday   August 27     8-midnight 

SEPTEMBER
Friday   September 1  Trevor Thompson  8-midnight
Saturday September 2  Face Value Duo Noon-4pm
Saturday September 2  Lost Sheep Band 4-8pm
Saturday September 2  Route 86  8-midnight
Sunday   September 3  Steve Madewell  Noon-4pm
Sunday   September 3  Face Value Band 4-8pm
Sunday   September 3  Back When  8-midnight
Monday   September 4  Lyle Heath   Noon-4pm
Monday   September 4  4 Kings   4-8pm
Monday   September 4  Tom Todd  8-midnight
Tuesday  September 5  Tom Todd 7-11pm
Wednesday September 6 Uncharted Course 7-11pm
Thursday September 7  Jim Golen  7-11pm
Friday   September 8  Eastwind   3-7pm
Friday   September 8  Burnt Valves 8-midnight
Saturday September 9  Phil Yan  Noon-4pm
Saturday September 9  Armand Cadieux  4-8pm
Saturday September 9  Brickhouse Blues Band  8-midnight
Sunday   September 10 Randall Coumos Noon-4pm
Sunday   September 10 Just Like That 5-9pm
Friday   September 15 4 Kings  8-midnight
Saturday September 16 Larry Smith Express  Noon-4pm
Saturday September 16 Armand Cadieux 4-8pm (Clambake 5-8pm)
Saturday September 16 Jayson & the Mean Eyed Cats 8-midnight
Sunday   September 17 Steve Madewell  noon-4pm
Sunday   September 17 Jim Golen  5-9pm 
Friday   September 22 Route 86  8-midnight
Saturday September 23 Lyle Heath  noon-4pm
Saturday September 23 Legacy Band 4-8pm
Saturday September 23 Brickhouse Blues Band  8-midnight
Sunday   September 24 Good Company  Noon-4pm
Sunday   September 24 Larry, Daryl, Daryl & Sheryl  5-9pm
Friday   September 29 4 Kings  6-10pm  
Saturday September 30 Tom Todd noon-4pm
Saturday September 30 Glass House Band 4-8pm
Saturday September 30 Burnt Valves 8-midnight

OCTOBER
Sunday   October 1  Lyle Heath 2-6pm
Friday   October 6  Jim Golen  6-10pm
Saturday October 7  Armand Cadieux  6-10pm
Sunday   October 8  Steve Madewell 2-6pm
Friday   October 13 Lyle Heath   6-10pm
Saturday October 14 Bill & Anna Duo  6-10pm
Sunday   October 15 Trevor Thompson  2-6pm
Friday   October 20 Randall Coumos 6-10pm
Saturday October 21 Armand Cadieux  6-10pm
Sunday   October 22 Jim Golen  2-6pm
Friday   October 27 Steve Madewell 6-10pm
Saturday October 28 Lyle Heath   6-10pm
Sunday   October 29 Good Company  2-6pm
 
NOVEMBER
Friday   November 3  Jim Golen  6-10pm
Saturday November 4  Armand Cadieux 6-10pm
Sunday   November 5  Steve Madewell 2-6pm
Friday   November 10 Lyle Heath   6-10pm
Saturday November 11 Trevor Thompson  6-10pm
Sunday   November 12 Randall Coumos  2-6pm
Friday   November 17 Randall Coumos  6-10pm
Saturday November 18 Armand Cadieux  6-10pm
Sunday   November 19 Jim Golen  2-6pm
Friday   November 24 Steve Madewell  6-10pm
Saturday November 25 Lyle Heath   6-10pm
Sunday   November 26 Good Company  2-6pm

DECEMBER
Saturday December 2  Armand Cadieux 6-10pm
Saturday December 9  Randall Coumos 6-10pm
Saturday December 16 Armand Cadieux 6-10pm
Saturday December 23 Steve Madewell 6-10pm
Saturday December 30 Lyle Heath 6-10pm